TransPloiesti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

27/10/2011, 12:31
Astazi s-a lucrat exact langa statia COMPLEX MESTESUGARESC...tramvaiele abia daca mergeau, insa nu s-a intamplat nimic... ma intreb de ce tot peticesc pe ici colo, din momennt ce vor reface linia?
stefan_98
stefan_98
Mesaje : 109
Data de inscriere : 30/08/2011
Varsta : 25
Localizare : Ploiesti (Pta. Mihai Viteazul)

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

27/10/2011, 13:50
Va mai dura ceva pana incepe reabilitarea caii de rulare. Trabuie sa se faca licitatiile pt. achizitii, apoi sa se semneza contractele. Pana atunci trebuie totusi intretinuta cea actuala.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

16/1/2012, 12:57
Astazi se lucreaza pe tronsonul MC Donald Nord - Complex Mestesugaresc... se mai sudeaza pe ici pe colo.....
avatar
Adrian.B
Vizitator

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

19/4/2012, 00:12
Reteaua de tramvai Img02210

Reteaua de tramvai Img02211

Reteaua de tramvai Img02212
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Reteaua de tramvai

1/7/2012, 16:48
Am inteles de la Stefan ca intr-adevar macazul de la Nord a fost schimbat cu unul electric, insa acesta merge decat pe tramvaiele care au RK din 2010 inainte >>> .
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty 20.03.2013

22/3/2013, 23:49
Reteaua de tramvai Sdc12104
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty 04.04.2013

7/4/2013, 10:40
Gara de Vest
Reteaua de tramvai Sdc12814
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

24/4/2013, 10:23
Ieri s-a tot peticit linia pe Mestesugaresc. Aceleasi locuri sparte si plombate din nou si din nou si...
avatar
Adrian.B
Vizitator

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

27/8/2013, 02:41
Tr. 101 : tronson -> HALE - G. SUD

Reteaua de tramvai Zkju
Reteaua de tramvai Mvha
Reteaua de tramvai 4u5g
Reteaua de tramvai Whz3
Reteaua de tramvai Ermu
Reteaua de tramvai 673s
Reteaua de tramvai Jzkg
Reteaua de tramvai G949


Ultima editare efectuata de catre Adrian.B in 27/8/2013, 02:47, editata de 1 ori
avatar
Adrian.B
Vizitator

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

27/8/2013, 02:43
28, 104 ... :cry: 

Reteaua de tramvai Vtro

Reteaua de tramvai Ub6u
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

25/10/2013, 15:27
Continuăm pe traseul lui 101:

Reteaua de tramvai Sdc10643
avatar
Adrian.B
Vizitator

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

27/12/2013, 18:41
Macaz Gara de Sud :

Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

9/3/2014, 18:18
Forumul TransPloiesti va prezinta situatia caii de rulare inainte de a fi reabilitata pe tronsoanele Spitalul Judetean - Intersectie Nord ( MC Donald's ), respectiv Intersectie Nord - Gara de Vest, pe sensul Spitalul Judetean - Gara de Vest.

In continuare, voi posta continuarea traseului, precum si traseul 101.

Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

10/3/2014, 20:44
Partea a doua: Tr. 102: Gara de Vest - Spitalul Județean.

Cum arată tronsonul înainte de reabilitare:

JFK
JFK
Mesaje : 5
Data de inscriere : 20/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti, Fortunei

Reteaua de tramvai Empty Visare

20/8/2014, 16:15
Am fost fascinat de mic copil de tramvaie si le-am vazut "crescand" sub ochii mei in Ploiesti. Am urmarit zilnic cum se instalau liniile pentru tronsonul Armoniei-Uztel si eram foarte incantat. In afara faptului ca stiu ce primar era in 2003 si cunosc gradul de functionare a neuronilor domniei sale, NU cunosc motive serioase pentru care s-a decis "invalidarea" acestui traseu si nu reconditionarea, refacerea sa. Dar e mai usor sa distrugi decat sa re-construiesti. In fine e un regret al meu..nu conteaza asta. Ce e important e un alt vis:

Sa se introduce tramvai si pe centru. Adica sa existe o linie centrala a tramvaiului. Sigur ca ar fi mai mult turistica poate, insa ar da cu totul alta eleganta orasului. Imaginati-va pentru o clipa cum ar fi ca centru orasului ( de la PTTR pana la Catedrala Sf. Ioan) sa fie inchis traficului auto si permis numai tramvaielor. Cum ar arata ca sa fie o pietonala imensa de la Hotel Prahova pana la Omnia si Hotel Central si de la PTTR pana la Hale, strabatuta doar de tramvaie precum Imperio sau altele in genul ground-level (cu platforma joasa) si de ce nu cu alimentare la nivelul solului? Cum ar arata o linie care sa strabata Centrul de la rondul de la Caraiman (macaz cu linia 101) care sa mearga pe doua tronsoane separate pana la Gara de Sud, sa intoarca in fata garii si apoi sa aiba o bucla mai larga in fata Palatului Culturii pana la Strada Basarabi (cale unica) si sa iasa prin fata Hotelului Prahova pana la Cinema Patria (deservita de tramvaie de "epoca") ?

Sunt oarecum constient de faptul ca poate nu se justifica sa cheltui bani publici asa aiurea, insa nu pot totusi sa nu ma intreb cat de elegant ar deveni orasul cu un astfel de tramvai?
Alin.Alex
Alin.Alex
Mesaje : 8
Data de inscriere : 15/06/2014

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

20/8/2014, 16:53
JFK, imi place cum gandesti, adica din punctul meu de vedere ar fi ideal, dar la orele de varf toate strazile adiacente zonelor vor fi full, ar mai fii varianta sa desfinteze prima banda a fiecarui sens si sa amenajeze in genul cum era in parc la "MV", dar cum majoritatea ideilor bune sunt puse in umbra de cele proaste la noi, nu cred ca ar prinde contur proiectul.(parerea mea)
JFK
JFK
Mesaje : 5
Data de inscriere : 20/08/2014
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti, Fortunei

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

20/8/2014, 17:10
La partea cu traficul m-am gandit si eu de multe ori..colateralele in starea lor actuala SIGUR nu pot absorbi traficul...insa cu transport in comun ok ai scadea numarul de masini care circula..lumea ar sti ca prin oras n-are sens sa treci si ar opta pentru centura direct, sau s-ar putea construi un inel principal (vezi gara de vest-gara de sud- nord - spit jud) care ar mai absorbi din trafic. Se practica in Occident si e f rentabila chiar.
Ionut98
Ionut98
Moderator
Mesaje : 148
Data de inscriere : 03/08/2012
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

23/8/2014, 15:01
@JFK, ideea este super, însă nu ar putea fi pusă în practică din mai multe motive, principala problemă fiind traficul. Dacă distrugi traficul de la PTTR înspre Catedrală ( fie că deviezi pe Str. Jurnalist Gabi Dobre / Str. Gheorghe Lazăr ), străzile adiacente nu pot absorbi nivelul imens de mașini, apoi s-ar strica legătura cu alte străzi importante ( precum Str. Tache Ionescu ori Str. Dobrogeanu Gherea ). Mulți spuneau mai demult să se introducă tramvaiul pe bulevard, însă ar fi o investiție incredibil de proastă, având în vedere traficul și faptul că ai deja pe o stradă paralelă asta. Din cauza asta s-au inventat troleele, acestea fiind capabile să se încadreze în „ peisaj ” fără să schimbe prea mult decorul. Nu spun că nu mi-aș dori linii noi tramvaie, ar fi super să avem cel puțin pe cât am avut la început, însă de ce să nu le gândim mult mai bine, astfel încât să fie bine-venite.
Adrian.B
Adrian.B
Co-Fondator
Mesaje : 173
Data de inscriere : 16/02/2014

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

21/2/2015, 02:34
Azi dimineata am facut-o

Reteaua de tramvai 13z8jgo

by anduSimion
Titel
Titel
Mesaje : 36
Data de inscriere : 03/12/2015
Varsta : 66
Localizare : Ploiesti

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

4/12/2015, 05:06
Eu sper, cat de curand printr-un plan amplu de modernizare a transportului si infrastructurii tramvaielor , sa depasim faza de oras cu un singur macaz electric ( ma refer la cel de la intersectia Nord ). Deja imi imaginez o noua cale de tramvai intre Gara de Sud si cea de Vest, sau de la intersectia nord pana la Metro, sau din centru pana la AFI, sau poate chiar mai departe pana la parcul Bucov. Am rude in Braila si intotdeauna i-am invidiat pentru faptul ca au o retea de tramvai mult mai vasta decat noi, peste 50km. Linii care strabat parcuri si diferite zone verzi. Ca sa nu mai vorbesc de traseul care duce la Lacul Sarat.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

4/12/2015, 08:16
Din păcate, la noi se doreşte distrugerea liniilor electrice actuale şi înlocuirea cu autobuze, pentru simplul fapt că avem străzi înguste. Sunt metropole care au străduțe pe un singur sens unde circulă doar tramvaie. Mai nou, circulă ideea de a distruge liniile de tramvai şi de a le înlocui cu trolee, pe baza motivului că "sunt frumoase, noi, spațioase, cu podea coborâtă şi cu aer condiționat", neştiind de fapt adevarata poveste a troleelor Neoplan.
Titel
Titel
Mesaje : 36
Data de inscriere : 03/12/2015
Varsta : 66
Localizare : Ploiesti

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

8/1/2016, 22:30
Speram ca s-a renuntat de mult la aceasta gandire primitiva.
Continut sponsorizat

Reteaua de tramvai Empty Re: Reteaua de tramvai

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum