TransPloiesti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

!NEWS ALERT!

+13
Cristian P
asavu16
Ionut98
PREZIOSO
VideoStudio Ploiesti
observatorulph
Catalin.C
Euronight
TheBoss
Bogdan Costin
Andreea684
stefan_98
CiprianI
17 participanți
In jos
avatar
TheBoss
Mesaje : 224
Data de inscriere : 23/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Ploiesti

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

17/5/2013, 19:24
Da corect. Eu am mai zis ca mi se pare o aiureala folosirea Ikarusuri-lor 280 si chiar si cele cu gpl date fiind uzura si conditiile slabe de confort pe car ele oferaa macar pe cateva trasee centrale si frecventate...ca nu fac nici o imagine prea buna in buricul orasului...dar asta este trebuie si cineva cu putin creier macar sa gandeasca si nu prea cred ca au multi asa .
P.S ...ai dreptate si cu 15 autobuze...nu-i mare lucru ne-ar trebui minim 50...dar sa punem in calcul ca si Isuzu ar trebui schimbate curand
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Plimbări gratuite, pe 1 iunie, la Ploieşti, cu „Tramvaiul Copiilor"

28/5/2013, 11:59
Plimbările gratuite, de pe 1 Iunie cu „Tramvaiul Copiilor“ au devenit o tradiţie la Ploieşti, astfel că „Ziua Copilului“ din acest an nu putea să facă excepţie.
Pe 1 Iunie, cei mici, dar şi însoţitorii adulţi ai acestora, vor putea călători gratuit, cu Tramvaiul Copiilor. Orarul tramvaielor de 1 Iunie: Plecări de la Spitalul Judeţean spre Gara de Sud (traseul 101) 10.30, 13.30, 16.30 Plecări de la Gara de Sud spre Spitalul Judeţean (traseul 101) 11.30, 14.30, 17.00 Plecări de la Spitalul Judeţean spre Gara de Vest (traseul 102) 12.10, 15.10, 17.30 Plecări de la Gara de Vest spre Spitalul Judeţean (traseul 102) 12.50, 15.50, 18.00 Pe parcursul călătoriei, copiii vor primi, cu ajutorul personalului RATP şi al sponsorilor, dulciuri şi mici surprize.
Sursa: adevarul
avatar
TheBoss
Mesaje : 224
Data de inscriere : 23/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Ploiesti

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

29/5/2013, 22:19
Pana unde ajunge nesimtirea controlorilor RATP?

Publicat în Miercuri, 29 Mai 2013 13:30Scris de Catalina Stroe
Inainte de a intra in miezul subiectului trebuie sa marturisesc ca de ceva vreme nu am mai folosit transportul public din Ploiesti. Cu toate ca nu de putine ori am fost sesizata cu privire la abuzurile pe care le fac unii controlori, angajati ai RATP-ului, astazi am vazut cu ochii mei care este comportamentul acestora in timpul serviciului. Asadar ma aflam in statia Hale si asteptam tramvaiul 101 cu sens de mers catre Spitalul Judetean de Urgente Ploiesti. In statie o gramada de batrani, toropiti de caldura si incarcati cu bagaje. Vine tramvaiul ma urc si brusc imi atrage atentia vocea unei doamne, de aproximativ 35-40 de ani care se isteriza sa ocupe trei locuri, pentru ea si alti doi barbati. Aveau si ei este adevarat cateva sacose, pline cu legume si fructe. Evident isi facusera cumparaturile. Pana aici nimic de comentat, poate doar ca in jurul acestora batranii stateau in picioare si parca nici nu indrazneau sa mai priveasca catre doamna care cu putin timp in urma se “omora” sa ocupe scaunele. Cei trei erau exact in fata mea, iar la putin timp nu mi-a fost greu, in urma discutiilor sa constat ca acestia erau controlori ai RATP-ului. Initial, m-am gandit ca nu sunt in timpul programului daca priveam la sacosele care atestau clar ca isi facusera cumparaturile in Piata Centrala. Undeva prin zona statiei Interex, doi dintre controlori, barbatii s-au ridicat de pe scaune si au inceput sa ceara biletele sau abonamentele calatorilor. Doamna nu s-a sinchisit, doar trebuia cineva sa aiba grija de bagaje. Undeva pe la jumatatea tramavaiului, un grup de etnie roma au fost ocoliti de controlori. De ce? Poate de frica, poate se cunosteau. Insa, unul dintre acestia a prins un adolescent, care mai mult de 15 ani nu avea. I-a cerut buletinul si s-a pus pe intocmirea unui proces verbal. Vizibil speriat si cu lacrimi in ochii, elevul le-a dat buletinul, iar la sfarsitul completarii procesului verbal unul dintre controlori l-a apostrofat: “Fii atent, ne cauti pana la 12.30 sa ne aduci banii, iar noi rupem procesul verbal. Daca vrei sa scapi asa”.Pai cum vine asta domnule controlor? Daca erati de buna-credinta ii puteati spune tanarului sa se prezinte in termen de 24 de ore la camera nr 7 din cadrul RATP-ului pentru a-si achita amenda, nicidecum sa va caute pe dumneavoastra. Nu putem sa ne gandim decat la faptul ca daca acest lucru se va intampla, dumneavoastra veti rupe procesul verbal, iar banutii vor intra in buzunarelul dumneavoastra. Am ajuns la Spitalul Judetean, am coborat, mi-am rezolvat ce aveam de rezolvat si ce credeti ca vad la capat de linie, in statia de vis-a vis a Spitalului? Cei trei controlori se asezasera din nou pe o bancuta, extenuati, probabil, dupa atata munca cu cafelute, sucuri si tigarile la purtator. Evident, nu m-am putut abtine si i-am fotografiat. Nu am putut fi atat de discreta, astfel incat cei trei au inceput sa urle, cu toate ca eram pe domeniul public: “ Cui faceti poza doamna? Ce drept aveti?” Ii anunt pe domnii in cauza ca vreau sa vada si domnul director Iancovici Cristian cum isi desfasoara activitatea. Vazand asa doamna controlor, alaturi de unul dintre colegi s-au retras discret, ramanand doar unul dintre ei care nu mai contenea sa ma ameninte ca daca el apare in vreun ziar ma da in judecata. Am pus mana pe telefon si i-am expus situatia domnului director RATP, Cristian Iancovici, care m-a asigurat ca va lua masurile care se impun. Ulterior am fost contactata si de doamna Ionelia Enescu, director de exploatare in cadrul RATP, care m-a rugat sa ii trimit si dansei pozele cu cei trei, urmand sa fie sanctionati corespunzator. Vom reveni cu amanunte.

Sursa: IncomodPh
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

29/5/2013, 22:55
Asa se face. Stiu asta de la un prieten bun. A patit-o cand pleca de la Mestesugaresc pana la Complexul Mic sa isi ia bilete de tramvai pentru ca se grabea sa ajunga in Centru si normal ca l-a prins controlul. Acesta i-a facut proces verbal si i-a spus aceeasi poveste. Am impresia ca trebuia sa ii dea 30-40 de lei, daca nu trebuia sa ajunga la RATP cu 120 lei.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

30/5/2013, 14:16
IN ATENTIA CALATORILOR PARTICIPANTI LA CONCERTUL CARITABIL EXTRAORDINAR PHOENIX

Vineri, 31 mai 2013, ora 19:00 pe Stadionul �Ilie Oana� se va sustine Concertul Caritabil Extraodinar PHOENIX, strangere de fonduri �Pentru Binele Copiilor�, viitorul Spital Public de Urgenta pentru Copii .

Prin urmare, R.A.T.P. Ploiesti va suplimenta programul de transport astfel :

- traseul 101, plecare la ora 0:15 de la Gara de Sud spre Sp. Judetean;
- traseul 44, plecare la ora 0:10 de la Gara de Sud, va fi decalata si va pleca la ora 0:15 spre Malu Rosu;
- traseul 5, plecare la ora 0:15 de la Mihai Bravu spre Sp. Judetean;
- traseul 30, plecare la ora 0:15 de la Bl. Republicii spre Hipodrom si plecare la ora 0:15 de la Hipodrom spre Bl. Republicii;
- traseul 35, plecare la ora 0:25 de la Hale Coreco spre Lamaita;
- traseul 35b, plecare la ora 0:25 de la Hale Coreco spre Bl. 39;
- traseul 104, plecare la ora 0:20 de la Armoniei spre UZTEL .

R.A.T.P. PLOIESTI
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

30/5/2013, 22:00
Cat costa biletele RATP, in Ploiesti, fata de alte mari orase din Romania

Preturile pentru biletele RATP Ploiesti urmeaza sa creasca, potrivit unor surse din interiorul RATP Ploiesti, insa in momentul de fata care sunt diferentele intre preturile biletelor si abonamentelor din Ploiesti, fata de alte orase din tara.

In continuare va prezentam preturile pentru mai multe orase din tara pentru a va face o idee despre tarifele percepute de regiile autonome de transport public si in afara Ploiestiului.

Oras – pret bilet cu 1 calatorie

RATP Bucuresti - 1,3 lei
RATP Ploiesti – 1,6 lei
RATP Constanta – 1,75 lei
RATP Iasi – 2 lei
RATP Timisoara – 2 lei
RATP Brasov – 2 lei
RATP Oradea – 2 lei
RATP Cluj – 2 lei (3 lei pe timp de noapte)
Oras – pret abonament / luna / 1 linie

RATP Bucuresti - 30 lei
RATP Brasov – 40 lei
RATP Ploiesti – 52 lei
RATP Timisoara – 53 lei
RATP Constanta – 55 lei
RATP Oradea – 60 lei (toate liniile)
RATP Cluj – 60 lei
RATP Iasi – 75 lei

Sursa: http://www.iploiesti.ro/cat-costa-biletele-ratp-in-ploiesti-fata-de-alte-mari-orase-din-romania
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

2/6/2013, 13:07
Voi stiati? Eu nu
Cu ocazia Finalei Cupei Romaniei de pe Arena Nationala liniile de transport sunt organizate astfel:

RATBucuresti:
-linia 86 circula deviat de la Scoala Iancului comun cu linia 79 pana la Bd. Basarabia
-linia 90 circula deviat de la Izvorul Rece comun cu linia 69 panala Baicului
-linia 104 circula deviat de la Vatra Luminoasa pe Sos. Mihai Bravu, Piata Iancului,Sos. Iancului apoi traseul de baza.

RATPloiesti:
-linia 653 care circula intre Ploiesti si Bucuresti (conventie pentru suporteri). Pe aceasta linie sunt doua autobuze cu numar de parc #3044 si #3048
avatar
TheBoss
Mesaje : 224
Data de inscriere : 23/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Ploiesti

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

2/6/2013, 18:46
"A ce frumos din partea Ratp-ului"...ne pune harburi pe traseele principale din oras si au trimis in schimb 2 MAN-uri pentru suporteri ce probabil acum sunt in reparatii .
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty IN ATENTIA CALATORILOR RATP

17/6/2013, 21:58
IN ATENTIA CALATORILOR RATP 

Programul de lucru la Casieria Colectoare si tonetele regiei pentru ziua de 24.06.2013 zi de sarbatoare legal
a

1. Toneta nr.1 Sp. Judetean: 6:00 - 21:30; 
2. Toneta nr.7 Lamaita: 8:00 - 21:00; 
3. Toneta nr.12 Hale Coreco: 6:00 - 21:30; 
4. Toneta nr.13 Hale Tramvai: INCHIS; 
5. Toneta nr.19 Gara Sud: 6:00 - 21:30; 
6. Toneta nr.20 Gara Sud: INCHIS; 
7. Toneta nr.30 Complex Nord: 6:00 - 21:00; 
8. Toneta nr.33 P.T.T.R.: INCHIS; 
9. Toneta nr.47 Malu Rosu: INCHIS; 
10. Casieria Colectoare: 14:00 - 22:30. 


R.A.T.P. PLOIESTI 
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

5/7/2013, 16:23
Te-a prins controlul fara bilet? Nu face ASTA!
Scris de Ana-Maria Stanescu

Miercuri 03 iulie a.c. un echipaj de jandarmerie din cadrul Grupării Mobile „Matei Basarab” Ploieşti a identificat un bărbat care pentru a se sustrage de la aplicarea unei sancţiuni contravenţionale, a declarat datele de identitate ale unei alte persoane.
P.F. de 38 ani din județul Harghita a fost depistat de către o echipă de controlori RATP circulând pe un mijloc de transport în comun fără bilet, iar la solicitarea de a prezenta un act de identitate în vederea întocmirii procesului verbal de sancţiune, persoana în cauză a declarat că nu are documentul asupra sa şi a comunicat verbal datele sale de identificare.
Pentru confirmarea celor spuse de bărbat, agenţii de control au cerut sprijinul unui echipaj de jandarmerie aflat în zonă. Aceștia, observând comportamentul suspect afișat de persoană, au procedat la consultarea Bazei de Date privind Evidenţa Persoanei și au constatat că datele declarate sunt corecte însă fizionomia acestuia nu corespunde cu cea a persoanei înscrisă în baza de date.
În urma verificărilor ulterioare, jandarmii au stabilit adevărata identitate a bărbatului, la scurt timp recunoscând că a folosit datele altei persoane pentru a nu fi sancţionat.
Celui în cauză i-au fost întocmite documente de constatare sub aspectul săvârşirii unei fapte susceptibile infracţiunii de fals privind identitatea.
Dosarul cu actele de constatare va fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploieşti.

Sursa: http://ph-online.ro/actualitate/item/31671-ploiesti-te-a-prins-controlul-fara-bilet?-nu-face-asta
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

5/7/2013, 16:33
Ce urat suna

RATP TREBUIE SĂ RETURNEZE BANII AFERENŢI GRATUITĂŢILOR PENTRU MORŢI
publicat la: 2 iulie 2013 de Roxana Tănase

Decontările nelegale efectuate de Primăria Ploieşti către Regia Autonomă de Transport Public, cu privire la gratuităţile acordate pe mijloacele de transport, vor avea şi efecte. După ce Camera de Conturi a constat că 3.607 beneficiari nu îndeplineau condiţiile de acordare a acestor facilităţi, 207 dintre ei fiind decedaţi, RATP va trebui să returneze sumele alocate de municipalitate. Iar în acest caz, este vorba de 223.634 de lei, sume considerate de inspectorii Curţii de Conturi ca fiind nelegale. La aceşti bani s-au calculat beneficii nerealizate, pe o perioadă de 193 de zile, în cuantum de 6.208 lei. Practic, din totalul de 51.187 de pensionari pentru care au existat gratuităţi, numai 48.280 de persoane erau îndreptăţite să circule gratuit pe mijloacele de transport

Sursa: http://www.observatorulph.ro/
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

5/7/2013, 16:37
Si povestea continua..

MOTIVUL PENTRU CARE MORŢII AVEAU GRATUITATE PE RATP - VIDEO
Publicat la: 2 iulie 2013 de Roxana Tănase

Scandalul iscat de sutele de cazuri de persoane decedate pentru care administraţia locală ploieşteană deconta transportul cu RATP-ul a stârnit reacţii în rândul aleşilor ploieşteni. Viceprimarul Raul Petrescu a explicat de ce, până în momentul de faţă, Primăria Ploieşti a decontat transportul a sute de persoane decedate sau care aveau un venit ce nu le permite să beneficieze de gratuitate pe mijloacele de transport public.

Sursa: http://www.observatorulph.ro/administratie/26696-motivul-pentru-care-mortii-aveau-gratuitate-pe-ratp-video
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

25/7/2013, 13:29
Va amintiti acel episod in care MAN-urile au fost "in vizita" la Bucuresti? Ei bine, 17 autobuze au fost inchiriate, in timp ce noi trebuia sa suportam calatoria cu Ikarusuri, majoritatea fara GPL :evil: 

FLOTA RATP PLOIEŞTI, ÎN SLUJBA PSD - GALERIE FOTO
Publicat la: 17 octombrie 2012 de Ciprian Pap

Circa 17 autobuze ale Regiei Autonome de Transport Ploieşti au plecat astăzi, în jurul prânzului, din staţia de la Podul Înalt, pline ochi cu membri şi simpatizanţi PSD, având ca direcţie Capitala, acolo unde se desfăşoară miting-ul de lansare a candidaţilor USL pentru Parlamentare. Sute de persoane s-au strâns, astăzi, în jurul orelor 13.00, în staţia RATP de la Podul Înalt pentru a pleca la miting-ul de lansare a candidaţilor USL pentru alegerile parlamentare din luna decembrie. Mare parte dintre ei pensionari, membri PSD şi tineri simpatizanţi, ploieştenii s-au înarmat cu steaguri ale PSD şi goarne şi au aşteptat în mod paşnic sosirea celor aproximativ 17 autobuze ale RATP Ploieşti, închiriate de Partidul Social Democrat pentru manifestarea de la Bucureşti. Vezi mai jos ce spune consilierul local Ion Eparu, liderul organizaţiei PSD Ploieşti, despre masa de oameni care a plecat din Ploieşti spre miting şi despre închirierea autobuzelor RATP.
Sursa: observatorulph.ro
avatar
TheBoss
Mesaje : 224
Data de inscriere : 23/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Ploiesti

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

5/8/2013, 18:30
Acord de colaborare intre RATP si primarul Ploiestiului, Iulian Badescu

Primarul municipiului Ploiesti, domnul Iulian Badescu, a semnat un Acord de colaborare cu RATP, Federatia Sindicatelor din Transporturi, Transloc si Servicii Publice „ATU-ROMANIA” si cu Sindicatul Transportatorilor din Ploiesti prin care se asigura o mai buna cooperare intre parti.

In cadrul acestui acord s-a stabilit ca prevederile contractului colectiv de munca existent la RATP sa fie preluate de noua structura de transport local, la data infiintarii ei.

De asemenea, ca urmare a inceperii lucrarilor de reabilitare a caii de rulare pentru tramvaie, asigurarea celor doua trasee revine exclusiv Regiei, iar salariatii sectiei vor fi redistribuiti pe perioada lucrarilor, in functie de calificare, catre alte sectii in cadrul RATP Ploiesti.

Sursa: http://www.iploiesti.ro/acord-de-colaborare-intre-ratp-si-primarul-ploiestiului-iulian-badescu
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

1/9/2013, 12:42
Poate ca odata cu schimbarea denumirii Regiei se va "moderniza" si site-ul care arata intr-un mare fel.

Din motive tehnice, in perioada 28-31august 2013 adresa de corespondenta electronica office@ratph.ro
precum si toate celelalte adrese care apartin domeniului ratph.ro nu a receptionat mesajele transmise.
Rugam pe cei care au trimis corespondenta catre adresele mai sus mentionate sa o retransmita.
Va multumim pentru intelegere.

www.ratph.ro
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

6/9/2013, 12:02
PLOIEŞTI: ABONAMENTE RATP SĂPTĂMÂNALE ŞI BILUNARE PENTRU ELEVI
Publicat la: 5 septembrie 2013 de Roxana Tănase

Consiliul de Administraţie al RATP Ploieşti analizează propunerea venită din partea societăţii ca elevii să aibă posibilitatea să cumpere abonamente cu reducere şi pentru două săptămâni, nu doar pe o lună întreagă.
La Ploieşti, elevii beneficiază, în baza unei hotărâri de Consiliu Local, de abonamente lunare cu 50% reducere. Pentru că a veni în sprijinul lor SC Transport Călători Express SA Ploieşti, respectiv fosta Regie Autonomă de Transport Public, a solicitat CA-ului să analizeze posibilitatea ca aceste abonamente să poată fi acordate şi bilunar.

„Având în vedere că acest segment de călători este reprezentat de tineri (elevi şi studenţi), pentru a le facilita posibilitatea cumpărării de abonamente în funcţie de posibilităţile băneşti de care dispun la un moment dat, propunem ca din tarifele actuale să le oferim şi abonamente bilunare/ săptămÂnale”, se arată în adresa transmisă de SC Transport Călători Express SA către Consiliul de Administraţie. Astfel, un abonament lunar pe un traseu costă, cu reducere de 50%, 26 de lei, iar un viitor abonament săptămânal ar urma să coste 6,5 lei, în timp ce unul bilunar 13 lei.
Sursa: www.observatorulph.ro
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

6/9/2013, 12:43
SINDICALIŞTII RATP PICHETEAZĂ PALATUL ADMINISTRATIV DIN PLOIEŞTI
Publicat la: 5 septembrie 2013 de Roxana Tănase

Sindicaliştii de la RATP Ploieşti, mai nou, SC Transport Călători Expres, pichetează astăzi Palatului Administrativ din Ploieşti în semn de solidaritate cu protestul declanşat la nivel naţional.
Tot astăzi, personalul va purta banderole albe pe braţul stâng iar, în cazul în care guvernanţii nu vor da curs solicitărilor adresate de sindicatul ATU-România, pe data de 17 septembrie, vor întrerupe activitatea pe parcursul a două ore iar pe 30 septembrie au anunţat declanşarea grevei generale.



Sursa: www.observatorulph.ro
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

10/9/2013, 18:52
PLOIEŞTI: OBIECŢIUNI ÎN CAZUL MORŢILOR PLIMBAŢI CU AUTOBUZUL
Publicat la: 10 septembrie 2013 de Roxana Tănase | www.observatorulph.ro

Municipalitatea ploieşteană a formulat obiecţiuni cu privire la prejudiciul constatat de inspectorii Curţii de Conturi privind gratuităţile acordate pe mijloacele de transport public în comun pentru persoanele decedate.
În urma verificărilor efectuate de Curtea de Conturi, inspectorii instituţiei au stabilit că Primăria Ploieşti a plătit nelegal suma de 223.200 de lei, reprezentând parte din decontul întocmit de Regia Autonomă de Transport Public, mai nou SC Transport Călători Express, pentru acordarea de gratuităţi unor beneficiari care nu îndeplineau condiţiile de acordare.

PRIMĂRIA PLOIEŞTI A DECONTAT TRANSPORTUL PENSIONARILOR MORŢI

Ca măsură, inspectorii Curţii de Conturi au solicitat extinderea verificărilor asupra plăţilor efectuate în 2012 pentru acoperirea gratuităţilor acordate la transportul urban, la suma iniţială fiind calculate dobânzi în valoare de 6.198 lei, termenul de realizare fiind 31 ianuarie 2014. Municipalitatea ploieşteană a formulat însă obiecţiuni pe această temă, la Camera de Conturi Prahova.
avatar
Adrian.B
Vizitator

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

11/9/2013, 23:36
IN ATENTIA CALATORIL0R

Ca urmare a deschiderii noului an scolar 2013 � 2014, in data de 16.09.2013, in intervalul orar 8:00 � 10:00, S.C. T.C.E. Ploiesti suplimenteaza capacitatea de transport oferita la traseele: 30, 35, 35barat si 40.

11.09.2013



T.C.E. PLOIESTI
avatar
TheBoss
Mesaje : 224
Data de inscriere : 23/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Ploiesti

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Donatie de piese de schimb pentru Transport Calatori Express SA Ploiesti

13/9/2013, 14:37
Ce-a fost Ratp-ul odinioara si ce a ajuns T.C.E-ul... :roll: 

"Donatie de piese de schimb pentru Transport Calatori Express SA Ploiesti

Zicala „Berzei chioare îi face Dumnezeu cuib” se potriveşte de minune cu ceea ce se întâmplă, în această perioadă, cu fosta regie de transport public din Ploieşti, actuala Transport Călători Express SA.
Autobuzele Ikarus (foto), inclusiv cele cu burduf – recunoscute pentru vechimea în istoria transportului public ploieştean – vor fi din plin pe străzile din municipiu după ce vor începe lucrările la căile de rulare ale tramvaielor 101 şi 102. Pentru că este nevoie de piese de schimb, conducerea Transport Călători Express SA a găsit sprijin, cu ajutorul fostului şef al RATP, Mircea Vulcan, tocmai la... Sibiu.
O societate cu care RATP Ploieşti a fost în relaţii contractuale a donat piese de schimb pentru autobuzele Ikarus, o primă tranşă sosind deja la Transport Călători Express, potrivit declaraţiilor directorului Cristian Iancovici. Valoarea primei tranşe de piese se ridică la aproximativ 300 de milioane de lei vechi, similar cu cea de-a doua tranşă, care urmează să vină la Ploieşti în curând.
Pe de altă parte, până la sfârşitul acestui an, Transport Călători Express (TCE) va achiziţiona, după parcurgerea tuturor procedurilor legale pentru organizarea unei licitaţii, cel puţin 15 autobuze noi care să suplimenteze actualul parc de autobuze al regiei. Acestea vor fi cumpărate în leasing, potrivit reprezentanţilor TCE, şi se speră că vor intra în circulaţie la scurt timp după demararea lucrărilor de reabilitare şi modernizare a liniilor de tramvai. Caietul de sarcini pentru achiziţia de autobuze este aproape finalizat, urmând să fie parcurşi paşii necesari pentru lansarea licitaţiei în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice.
Deocamdată, însă, Societatea Transport Călători Express se pregăteşte să aibă un stoc de piese de schimb pentru mijloacele de transport în comun existente în momentul de faţă.
V.STOICA"

Sursa: http://www.ziarulprahova.ro/stiri/administratia-locala/150653/donatie-de-piese-de-schimb-pentru-transport-calatori-express-sa-ploiesti
avatar
PREZIOSO
Mesaje : 265
Data de inscriere : 13/07/2011
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty News alert

13/9/2013, 14:51
cu siguranta autobuzele vor incepe sa vina de anul viitor, cand se vor apuca de liniile de tramvai...in plus, daca vin leasing...pana vom avea, sa zic 40 autobuze noi...vor trece ani de zile...in Bucuresti s-au adus 1000 de stele in 3-4 ani...la noi...30 - 40 autobuze...tot pe-acolo...an alte orase cum de se poate?!
avatar
asavu16
Mesaje : 193
Data de inscriere : 07/09/2012
Varsta : 25

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

17/9/2013, 15:04
IN ATENTIA ELEVILOR SI STUDENTILOR

INCEPAND CU DATA DE 16 SEPTEMBRIE 2013 IN CONFORMITATE CU HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI PLOIESTI Nr. 328/11.09.2003 S-A APROBAT ELIBERAREA DE ABONAMENTE SAPTAMANALE SI BILUNARE PENTRU ELEVI SI STUDENTI � INVATAMANT CURS DE ZI:

Tarifele abonamentelor pentru elevi cu reducere 50%:

Abonament saptamanal
1 linie urbana 6,50 lei;
2 linii urbane 9,75 lei;
Toate liniile urbane 13,00 lei.

Abonament bilunar
1 linie urbana 13,00 lei;
2 linii urbane 19,50 lei;
Toate liniile urbane 26,00 lei.

Abonament lunar
1 linie urbana 26,00 lei;
2 linii urbane 39,00 lei;
Toate liniile urbane 52,00 lei.

Tarifele abonamentelor pentru studenti cu reducere 50%:

Abonament saptamanal
1 linie urbana 6,50 lei;
2 linii urbane 9,75 lei.

Abonament bilunar
1 linie urbana 13,00 lei;
2 linii urbane 19,50 lei.

Abonament lunar
1 linie urbana 26,00 lei;
2 linii urbane 39,00 lei.

Nota:
-Abonamentele saptamanale pentru elevi si studenti se vor elibera din fiecare zi a lunii in curs;
-Abonamentele bilunare pentru elevi si studenti cuprind perioadele 1-15, 16-30/31 a lunii si se vor elibera sub aceasta forma;
-Abonamentele lunare se vor elibera pe perioada 1-30/31 a lunii;
-In perioada anului scolar, respectiv 1-5 si 25-30/31 ale lunii abonamentele de elev se elibereaza la Casierie Pod Inalt, Casierie Armoniei si Casieria Colectoare-sediu;
-In perioada 6-24 a lunii in curs abonamentele de elev se elibereaza numai la Casieria Colectoare-sediu;
-In perioada 06 Iunie - 24 Septembrie (VACANTA) abonamentele de elev se elibereaza la Sediul - Casieria Colectoare.
-Pentru studentii din U.P.G.Ploiesti abonamentele se elibereaza la Sediul - Casieria Colectoare.


S.C. TCE S.A. PLOIESTI
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

17/9/2013, 15:24
Primaria municipiului Ploiesti organizeaza si in acest an o serie de activitati pentru a marca “Saptamana Mobilitatii” in perioada 16-22 septembrie.

“Saptamana Mobilitatii” este o campanie a Uniunii Europene de sensibilizare a cetatenilor cu privire la folosirea transportului in comun, a bicicletelor si a mersului pe jos in detrimentul transportului cu masina personala. Anul acesta, campania se desfasoara sub sloganul „Clean Air – it’s your move!” (“Aer curat - Este randul tau!”).

In acest an sloganul "Aer curat - e randul tau!" reflecta puterea pe care ceta?enii o au pentru a “curata” aerul prin alegerile lor de mobilitate, toate acestea putand imbunata?i calitatea vietii. Este vorba, dupa cum se arata pe site-ul oficial al evenimentului, nu doar despre o lupta impotriva poluarii atmosferice sau a celei fonice, ci si despre imbunatatirea calitatii vietii in orase.

Primaria Municipiului Ploiesti desfasoara activitati de constientizare in randul cetatenilor pentru ca alegerile noastre zilnice sa aduca un aport favorabil asupra calitatii aerului pe care il respiram si asupra sanatatii populatiei.

Actiunile din Saptamana Mobilitatii incurajeaza cetatenii municipiului Ploiesti pentru alegerea transportului public, a bicicletei sau a deplasarii pietonale in interiorul municipiului.

Actiunile desfasurate de municipiul Ploiesti in Saptamana Mobilitatii sunt :

Marti, 17.09.2013, in intervalul orar 10:00-12:00 - sesiune de comunicare/dezbatere cu tineri din scolile municipiului Ploiesti si voluntari Let's do it, Romania! (echipa de coordonare judeteana Prahova) la Sala de 200 a CJPH despre mobilitate urbana.
Participantii vor primi materialul informativ printat, vor avea ocazia sa dezbata subiecte de mobilitate urbana cu responsabili din administratia publica din cadrul Regiei Autonome de Servicii Publice Ploiesti, SC Transport Calatori Express SA Ploiesti si Directiei Relatii Internationale.

Vineri si Sambata, reprezentantii Agentiei pentru Protectia Mediului vor realiza masuratori pentru determinarea calitatii aerului pe Bulevardul Independentei.
Sambata 21.09.2013 se vor organiza pe bulevardul Independentei (zona rondului "London House") activitati sportive care promoveaza miscarea cu sprijinul Clubului Sportiv Municipal Ploiesti.
Sambata (21.09.2013) voluntarii Let's do it, Romania!, echipa de cooordonare a judetului Prahova, vor realiza un pre-event al actiunii din 28.09.2013 (ziua programata pentru curatenie nationala). Voluntarii vor verifica pe bicicleta situatia punctelor cartate din jurul municipiului Ploiesti.
Editia din anul 2013 a Saptamanii Europene a Mobilitatii accentueaza mesajul catre factorii de decizie europeni privind Strategia Tematica a Calitatii Aerului. Traficul urban este o sursa in crestere de poluare, indeosebi in ceea ce priveste pulberile si dioxidul de azot. Prin urmare, autoritatile locale au responsabilitatea de a dezvolta strategii de transport urban care sa raspunda cererilor de mobilitate si cu impact redus asupra mediului.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Ma intreb care o fi mall-ul? :)) ( AFI )

22/9/2013, 20:57
RECLAMĂ PE BILETELE DE TRANSPORT ÎN COMUN
Publicat la: 22 septembrie 2013 de Roxana Tănase

Pentru prima oră, biletele de călătorie vor promova, pe verso, un mall din Ploieşti. Potrivit conducerii societăţii de transport public din Ploieşti, în zilele următoare va fi stabilit numărul de bilete care va conţine această reclamă.
„Noi avem date cu privire la numărul de bilete pe care le vindem într-o zi, săptămânal şi lunar. Rămâne de văzut câte bilete vor conţine această reclamă”, ne-a declarat Cristian Iancovici, directorul SC Transport Călători Express Ploieşti, fosta RATP.

Sursa: ObservatorulPh.ro
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

24/9/2013, 15:27
CÂT PLĂTEŞTE AFI PLOIEŞTI PENTRU RECLAMA PE BILETELE RATP
Publicat la: 23 septembrie 2013 de Roxana Tănase

Începând de mâine, conducerea Transport Călători Express va pune în vânzare bilete de călătorie care au pe verso reclama mall-ului AFI.

Contractul încheiat pentru reclamă vizează un număr de 384.000 de bilete de călătorie. „Este vorba de o promoţie realizată de AFI, care a încheiat un contract cu societatea noastră pentru reclama mall-ului ce se va deschide la Ploieşti pe biletele de călătorie. Profitul regiei este de 20.000 de lei. De astăzi se vor retrage biletele care nu au reclama AFI, urmând ca de mâine să fie scoase la vânzare cele cu reclamă”, ne-a declarat Cristian Iancovici, directorul SC Transport Călători Express.

Sursa: www.observatorulph.ro
Continut sponsorizat

!NEWS ALERT! - Pagina 8 Empty Re: !NEWS ALERT!

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum